Seminar je bil namenjen oskrbnikom planinskih koč in osebju v kočah, ki dela v kuhinji ali pa v strežbi in je tako ves čas v stiku z obiskovalci koč. V seminar so bile vključene vsebine organizacije dela v planinski koči, praktično delo v kuhinji in pri strežbi gostov, obratovanje planinskih koč z gostinsko-turističnega vidika, receptorsko poslovanje in komunikacije z gosti. Vsebine so podali uveljavljeni predavatelji višje šole. Del seminarja je bil namenjen planinskim temam, predvsem z vidika obratovanja planinskih koč v okviru Planinske zveze Slovenije in širše planinske dejavnosti, kar je predstavil generalni sekretar PZS, Matej Planko.
Seminarja se je udeležilo 19 članov osebja planinskih koč z večjega dela Slovenije, največ pa pričakovano z gorenjskega območja. Tako udeleženci kot vodstvo izobraževanja je potrdilo pomembnost tovrstnega izobraževanja, ki naj bi s temi in tudi drugimi vsebinami postal stalnica za oskrbnike planinskih koč.
Ocene in mnenja nekaterih udeležencev in organizatorjev seminarja
Monika Noč, Aljažev dom v Vratih: »Seminar je bil koristen za nas, ki delamo v planinskih kočah. Dobili smo znanje, s katerim bomo lahko še izboljšali ponudbo za planince, ki nas obiskujejo«.
Roman Rosulnik, Koča na Kriški gori:
»Vsebine so bile dobro izbrane. Glede na to, da je izvajalec Visoka strokovna šola za gostinstvo in turizem, so bile mogoče malo na visokem nivoju. Smo pa kljub temu dobili znanje, ki ga potrebujemo na planinskih postojankah. Za prvi takšen seminar lahko izrečem vse pohvale».
Mitja Kovačič, Zavetišča na Planini nad Vrhniko:
»Meni je bilo predvsem pomembno, da sem lahko izmenjal izkušnje z ostalimi oskrbniki. Gre včasih tudi za majhne podrobnosti, ki ti pridejo prav. Morda bi želel bolj poglobljene teme in v manjšem številu. Kar veliko jih je bilo za samo dva dneva».
Marina Čop, Domu pri izviru Završnice:
»Lahko rečem enkraten seminar. Predavatelji so nam povedali veliko dobrega, dali nasvete, kako naj delamo naprej, kako naj se obnašamo do gostov«.
Agata Šmid, Koča na Uskovnici: »Pridobila sem veliko znanja glede strežbe, dela v kuhinji, sprejemanja gostov, o hišnem redu in ostalem. Znanje mi bo zelo koristilo, saj rada delam z ljudmi, gore mi veliko pomenijo. »
Jaka Zupanc, Planinsko društvo Srednja vas v Bohinju:
Pridobljeno znanje bo prenesel oskrbnikom v planinskih kočah njihovega društva, seminar pa je po njegovem mnenju pomemben tudi za druženje in izmenjavo mnenj. »Seminar je bil sicer za oskrbnike, vendar sem se odločil, da se ga tudi sam udeležim, ker se ga oskrbnik ni mogel. Včasih imamo stalne oskrbnike, včasih se menjajo. Pomembno je, da znanje ostane v društvu. Bom ga dograjeval in posredoval naprej».
Mag. Darja Radić, Višja strokovna šola za gostinstvo in turizem Bled: »Zelo smo zadovoljni z izvedbo prvega skupnega seminarja. Tudi za nas je to nekaj novega, ko posredujemo znanje za ciljne skupine, v tem primeru za planince. To je bila pilotna izvedba, treba bo vse skupaj še nadgrajevati in prilagajati vsebine. Dobili smo več novih idej, ki jih bomo upoštevali pri naslednjih izvedbah. »
Matej Planko, Planinska zveza Slovenije:
»Pohvalno je, da je prišlo do realizacije te oblike izobraževanja. Udeleženci so pokazali veliko pripravljenost, da osvojijo nova znanja. Bili so dobri poslušalci in tudi razpravljavci, saj so podali svoja mnenja in svoje izkušnje. To bo pomembno za nadaljnje oblike usposabljanj«.
Še en tovrsten dogodek se bo prav tako odvil na Bledu in sicer v soboto, 22. in nedeljo, 23. aprila. Podobna, z letošnjimi spoznanji dopolnjena usposabljanja načrtujemo tudi v prihodnjih letih.
Janko Rabič, Dušan Prašnikar |