Evropsko združenje planinskih organizacij (EUMA) združuje 36 planinskih zvez s skupno 3.266.106 člani. Zveze članice skrbijo za 21.119 planinskih poti po Evropi ter skupno 1927 planinskih koč in 43 plezalnih območij. Pod krovom Združenja planinskih organizacij Balkana (BMU) pa deluje enajst planinskih zvez. Članica obeh je tudi Planinska zveza Slovenije, ki je v sredini maja v Bohinjski Bistrici gostila 26 planinskih zvez z različnih delov Evrope.

Vodstvo evropskih planinskih zvez je bilo na skupščini Evropskega združenja planinskih organizacij enotnega mnenja, da za vzdrževanje planinskih koč kot ključne infrastrukture za aktivni turizem potrebujejo podporo držav. (foto arhiv EUMA)
Planinska zveza Slovenije kot ena najstarejših planinskih zvez v Evropi je predstavnike balkanskih planinskih organizacij v Sloveniji v preteklosti že gostila, prvič pa je bila gostiteljica skupščine Evropskega združenja planinskih organizacij, kar je veliko priznanje za zvezo na sončni strani Alp. To je bila tudi dobra priložnost, da so vodstvu evropskih planinskih organizacij predstavili kampanjo Varna pot v slovenske gore, s katero želijo vsi slovenski deležniki, odgovorni za varen obisk gora, doseči čim večje število tujih obiskovalcev naših gora. Slovenske gore so relativno nizke, hkrati pa tudi po planinskih poteh marsikje zelo zahtevne za obisk, česar se marsikdo ne zaveda. Ob izzivu, kako z napotki poleg slovenskih doseči tudi tuje obiskovalce, so se v letu 2024 povezali Planinska zveza Slovenije, Gorska reševalna zveza Slovenije, Slovenska turistična organizacija (STO), Slovenia Outdoor, Agencija Republike Slovenije za okolje, Policija, Združenje gorskih vodnikov Slovenije in Triglavski narodni park. K varnemu obisku slovenskih gora in odgovornemu obnašanju v naravi z dodatnimi in prenovljenimi vsebinami v vseh svojih komunikacijskih aktivnostih poziva tudi STO, in to v kar sedmih jezikih - slovenskem, angleškem, nemškem, francoskem, ruskem, španskem in kitajskem.

Planinska zveza Slovenije je vodstvu evropskih planinskih organizacij s skupnim članstvom 3,2 milijona predstavila kampanjo Varna pot v slovenske gore, s katero želi povečati varnost vse večjega števila tujih obiskovalcev naših gora. (foto Manca Ogrin)
Evropsko združenje planinskih organizacij, ki ga vodi predsednik Josef Klenner iz Planinske zveze Nemčije, vsebinsko deluje na področju planinskih poti, planinskih koč in naravnih plezališč. Na redni in volilni skupščini EUMA 17. maja v Bohinju so izvolili novega namestnika predsednika Jana Coolsa iz Belgije in novo podpredsednico Ivy Adamakopoulou iz Grčije. Posvetili so se številnim temam, med katerimi je bila najaktualnejša problematika planinskih koč. "Pomembno sporočilo skupščine je, da se vse zveze v Evropi, tudi veliko večje in številčnejše, soočajo s podobnim problemom vzdrževanja planinskih koč. Skupno je spoznanje, da predstavljajo ključno infrastrukturo za aktivni turizem, usmerjanje obiska gora, varnost in ohranjanje dediščine in kulturne krajine, zato za njihovo ohranitev potrebujemo podporo držav. Zato je skupščina potrdila oblikovanje pobude EUMA na Evropsko komisijo in Evropski parlament, da tudi na ravni Evropske unije prepoznajo naše nujne potrebe," je pojasnil predsednik Planinske zveze Slovenije Jože Rovan.

Združenje planinskih organizacij Balkana je na skupščini v Bohinjski Bistrici posebno pozornost namenilo balkanskima prvenstvoma v planinski orientaciji in gorskem teku. (foto arhiv PZS)
Dan prej, 16. maja, je bila v Bohinj ECO Hotelu tudi redna letna skupščina Združenja planinskih organizacij Balkana pod vodstvom predsednika Dragoslava Gogića iz Planinske zveze Srbije. Razpravljali so o pomembnih korakih za prihodnji razvoj skupnih dejavnosti, posebno pozornost namenili spremembam pravilnika o balkanskem prvenstvu v planinski orientaciji, prav tako pa pripravili in predstavili nov pravilnik o balkanskem prvenstvu v gorskem teku. Predstavili so tudi novo spletno stran bmunews.com, ki je odslej v pomoč vsem članicam in zainteresirani javnosti.
Manca Ogrin |