Kakšno življenje živi planinska koča in s kakšnimi izzivi se srečujejo oskrbniki, medtem ko se mi v dolini spopadamo z vsakdanom? Kaj je pravzaprav njen namen in kakšna je njena prihodnost?
Občasna muzejska razstava PLANINSKA KOČA obeležuje 120-letnico postavitve prve planinske koče Slovenskega planinskega društva - Orožnove koče pod Črno prstjo v Bohinju.
Obiskovalcem v besedi, fotografiji in s pomočjo interaktivnih vsebin nudi vpogled v namen in življenje koče ter odpre marsikatero vprašanje o odtisih, ki jih koče in njeni obiskovalci pustimo v okolju.
Na sami razstavi lahko obiskovalci med drugim pokukate v notranjost planinske koče, pomagate pri njeni gradnji, se okrepčate s planinskim čajem, se vpišete v vpisno knjigo, odtisnete žig in aktivno razmišljate o okoljski problematiki ter prihodnosti planinske koče.
Razstavo je predstavila njena avtorica, kustosinja Elizabeta Gradnik, ki je v kratki predstavitvi povzela osnovne namene koče, njen pomen za razvoj množičnega planinstva, negativne vplive na okolje, rešitve problemov ter obiskovalce vodila po razstavi. Ti so bili navdušeni nad svežim pristopom, interaktivnimi vsebinami in tematiko, ki jo razstava obravnava, pa tudi nad zanimivim dokumentarnim in predmetnim gradivom, ki ga hranimo v Slovenskem planinskem muzeju. Nekaj besed je problematiki koč namenil načelnik Gospodarske komisije PZS Janko Rabič, ki je razstavo tudi odprl.
Vabljeni torej k ogledu utrinkov z odprtja in seveda k obisku PLANINSKE KOČE v Slovenskem planinskem muzeju, ki bo na ogled do 28. septembra.
Nika Langus
------------------------------------------------- Povezana novica: Odprtje muzejske razstave Planinska koča
|