ÄŤetrtek, 21. november 2024
POIŠČI

Roblekov dom na Begunjščici - naj planinska koča 2017
Najdi nas na Facebooku

NOVICE  

ponedeljek, 13. oktober 2014 ob 00:00, ogledov: 8219

Očistimo gore in planine: vsako leto manj smeti, zmagovalni »štrudl« izpod Stola

Objavil(a): Matej Ogorevc
Na Pokljuki se je 11. oktobra končala peta sezona vseslovenske akcije Očistimo gore in planine, ki v sodelovanju Zavarovalnice Triglav in Planinske zveze Slovenije razveseljivo daje vedeti, da je okoljska ozaveščenost obiskovalcev slovenskih gora iz leta v leto višja. Čudovitega jesenskega dne se je na sklepnem dejanju zbralo okrog 500 pohodnikov in ljubiteljev narave, ki so pokljuško planoto olajšali za 200 kilogramov smeti, pridružili pa so se jim tudi slovenska biatlonska reprezentanca s Tejo Gregorin in Jakovom Fakom na čelu, odbojkarji ACH Volley, prostovoljci Planinske zveze Slovenije in zaposleni iz Zavarovalnice Triglav. Na tekmovanju za »najboljši štrudl« je z jabolčnim zavitkom slavil Valvasorjev dom pod Stolom, letos izbran tudi za najbolj priljubljeno planinsko kočo.

Akciji Očistimo gore in planine se v želji, da bodo v lepotah narave uživale tudi generacije za nami, iz leta v leto pridružuje več ljubiteljev narave. Slovenske gore so iz leta v leto čistejše, vrečke za pobiranje smeti pa že skoraj obvezna oprema pohodnikov in zaščitni znak planinskih koč, saj jih je najti v 62 planinskih kočah in na zgornjih postajah žičnic po vsej Sloveniji. Poleg ekološkega sporočila je namen akcije tudi širjenje zavesti o varnejšem in odgovornejšem obiskovanju gora. Zavarovalnica Triglav je s prostovoljci Planinske zveze Slovenije letos poskrbela za varno načrtovanje poti za kar 4000 slovenskih vrhov in otroke s planinskimi vodniki poučevala o varni in odgovorni hoji v hribe.

Razveseljiva vse večja ozaveščenost obiskovalcev gorskega sveta

»V petih letih akcije Očistimo gore in planine so planinci v dolino prinesli več kot 200 ton odpadkov,« je na Pokljuki poudaril pobudnik akcije Tone Fornezzi - Tof. Na oktobrskem zaključku pete sezone akcije je okrog 500 planincev vseh generacij na pokljuški planoti in okoliških planinah (Ogoreljek, Konjščica in Uskovnica) v treh urah pobralo 200 kilogramov smeti, lovorika najbolj nenavadnega odpadka pa je letos pripadla sodu in jeklenici. Dvesto kilogramov morda zveni veliko, a številka se iz leta v leto vztrajno niža. »V posebno zadovoljstvo mi je, da sem s poti na Viševnik prinesel tako malo smeti, saj je to pokazatelj vse višje ozaveščenosti obiskovalcev gorskega sveta, za kar gre zahvala vsem zbranim prostovoljcem in Zavarovalnici Triglav, ki podpira to akcijo. V Sloveniji imamo skoraj 10.000 kilometrov planinskih poti, ki jih vzdržujejo prostovoljni markacisti, uredniki pa jih snemajo z GPS-napravami in skrbno vnašajo v kataster planinskih poti, ki je osnova za mobilno aplikacijo Vrhovi in poti, ki bo omogočila lažje načrtovanje izletov in varnejše obiskovanje gora,« je dodal generalni sekretar Planinske zveze Slovenije Matej Planko. Na posodobljeni spletni strani www.ocistimogore.si je najti tudi prenovljeno Planinsko knjižico, v kateri lahko uporabniki natančneje načrtujejo pot, beležijo svoje dosežke, osvojene vrhove, prehojene razdalje in število vzponov. »Zavarovalnica Triglav s to akcijo že pet let dokazuje svoj odgovoren odnos do družbenega in naravnega okolja. Tudi v prihodnje moramo nadaljevati v tem tempu in z dobrim zgledom vzgajati nove odgovorne generacije planincev,« je povedal Luka Pušnik iz Zavarovalnice Triglav.

Najslastnejši jabolčni zavitek z Valvasorjevega doma pod Stolom

Na Pokljuki, kjer je obiskovalce glasbeno razvajala etno zasedba Jararaja, se je za naziv »naj planinski štrudl« potegovala deveterica: Šport Hotel Pokljuka, Planinska koča na Uskovnici, Dom dr. Franca Goloba na Čemšeniški planini, Dom na Komni, Dom v Tamarju, Valvasorjev dom pod Stolom, Mihelčičev dom na Govejku, Domžalski dom na Mali planini in Tonkina koča na Vršiču. Komisija pod taktirko kuharskega mojstra Uroša Štefelina je imela ob velikih pladnjih slastnih zavitkov zahtevno nalogo, a je na zmagoviti oder postavila jabolčni zavitek z Valvasorjevega doma pod Stolom, ki so ga planinci in bralci Nedela septembra okronali za najbolj priljubljeno planinsko kočo leta 2014.

5 številk za 5 let akcije Očistimo gore in planine

1 otroško igrišče je letos prenovila Zavarovalnica Triglav v akciji Očistimo gore in planine, ki so jo povezali s projektom Otroci Triglava. S tem so poskrbeli za družine, ki rade zahajajo na Sv. Jošt nad Kranjem.

62 gorskih postojank in zgornjih postaj žičnic v Julijskih Alpah, Kamniško-savinjskih Alpah, Karavankah in sredogorju je bilo v petih letih opremljenih z biorazgradljivimi vrečkami za smeti.

4000 gora lahko planinci dodajo v svojo Planinsko knjižico in določijo pot, ki jih bo varno pripeljala do vrha. Knjižico lahko najdete na prenovljeni spletni strani www.ocistimogore.si.

34.069 ambasadorjev čistih gora je na dan zaključka pete sezone imela spletna skupnost Facebook Očistimo gore.

125.000 vrečk je bilo v petih letih razdeljenih med prostovoljce, ki so pomagali pri čiščenju slovenskih hribov po vsej Sloveniji.

Pripravila: Manca Čujež


Fotogalerija

 Manca Čujež

 Manca Čujež1 / 15

 Manca Čujež2 / 15

 Manca Čujež3 / 15

 Manca Čujež4 / 15

 Manca Čujež5 / 15

 Manca Čujež6 / 15

 Manca Čujež7 / 15

 Manca Čujež8 / 15

 Manca Čujež9 / 15

 Manca Čujež10 / 15

 Manca Čujež11 / 15

 Manca Čujež12 / 15

 Manca Čujež13 / 15

 Manca Čujež14 / 15

 Sara Nemc15 / 15

 
© PLANINSKA ZVEZA SLOVENIJE, 2024

Iskanje med novicami

Izprazni Iskanje
Prikaži vse zapise v arhivu
ZADNJE NOVICE
Planinska zveza Slovenije
Obvestila o stanju poti